Május 11-én – a fennmaradt dokumentumok szerint – 1909-ben ezen a napon I. Ferenc József császár és király aláírásával hitelesítette Miskolc címeres kiváltságlevelét. "Miskolc kiérdemelte ezt a kegyet", fűzte hozzá a polgármester
– Ugyanis az 1886-os közigazgatási rendezés után, a Trianon előtti Magyarország egyetlen olyan városa volt, amely kiemelkedő fejlődésének köszönhetően úgynevezett "rendezett tanácsú" városból „törvényhatósági jogú” várossá tudott átalakulni – emlékeztetett, hozzátéve, hogy ekkortól lett Miskolc modern értelemben vett nagyvárossá.
„Olyan települést alkottak az évszázadok alatt elődeink, amely erős patrióta szellemmel vértezte fel az itt élőket, hogy minden időszakban, korban, korszakban fölül tudjanak emelkedni a pártos és önös érdekeken, és a város javát keressék” – emelte ki a városvezető, hozzátéve, hogy "a városban élő polgár célja maga a város közösségének megőrzése".
Kriza Ákos elmondta, csak úgy fejlődhetett mindig is Miskolc, hogy itt voltak azok a kimagasló egyéniségek, városépítészek, és hazafias elkötelezettségű politikusok, művészek, akik – amikor alkottak, írtak, dolgoztak, építettek, vagy törvényeket hoztak létre – a saját maguk munkáját a közösség javára is fordították.
– Úgy alkottak, dolgoztak, éltek, hogy eredményeik példaértékűvé lettek, s mások számára követendő mintát nyújtottak – hangsúlyozta Miskolc polgármestere. Kriza Ákos hozzátette, nemcsak az ad másoknak, aki konkrétan a közösségnek ad, hanem az is, aki egyéni teljesítményével mutat példát a többség számára. "Ma önök ilyenek számunkra!", fűzte hozzá.
– A ma kitüntetett gazdasági szakemberek, orvosok, sportolók, tanárok, kutatók, művészek, közhivatalt betöltő vezetők és lelkészek ilyen emberek. Példaképek, a mi példaképeink, akik nem talmi sikerekért, a maguk javáért dolgoztak, akik nem a saját karrier és önmegvalósítás sekélyes medrében gyalogolnak, hanem olyan polgárok, akik hosszú éveken, évtizedeken át kitartó munkával közösséget is teremtettek – emelte ki Miskolc polgármestere.
A díjazottakhoz fordulva Kriza Ákos úgy fogalmazott: "ma maradandót alkotni nehezebb, mint korábban. Kevesebb jut rá, szűkösebb időket élünk."
– Éppen ezért van nagyobb szükség olyan példamutató helytállásokra, amelyek megmutatják, hogy a közösség összetartása ad védelmet, védőkart az egyénnek. Ez erkölcsi kötelességünk is – emelte ki a városvezető.
– Mindannyiunk nevében éppen ezért a közösségteremtő munkáért mondok önöknek még köszönetet. Mindannyian kimagasló teljesítményt nyújtottak saját szakterületükön, munkájukban, hivatásukban. Gratulálunk elért eredményeikhez, és köszönjük önöknek, hogy tetteikkel, erkölcsi vállalásukkal várost építenek, Miskolcot teszik gazdagabbá. Szívből gratulálok valamennyiüknek! Miskolc büszke önökre! – zárta ünnepi beszédét Kriza Ákos.
Ezt követően vette kezdetét a díjak és elismerések átadása.
Idén "Az Év Civil Szervezete Díjat" a Páli Szent Vince Szeretetszolgálata kapta.
A Páli Szent Vince Szeretetszolgálat tagjai önkéntesek, térítés nélkül, önzetlen szeretettel dolgoznak a rászorulókért, hajléktalanokért, idősekért, betegekért, tagjai önfeláldozóan, fáradságot nem ismerve végzik karitatív tevékenységüket, amely méltó a város kitüntető figyelmére, "Az Év Civil Szervezete" díjra.
(Forrás: Minap.hu hírarchívum, 2014. május 11. - Kujan István; fotók: Mocsári L.)






